Su İçme Kuralları

Yemeklerden önce, yeme sırasında, yemek sonrasında ve öğün aralarında mutlaka su içilmesi gerekmektedir.

Yemekten 20 dakika önce su içme bırakılmalıdır. Ancak yemeklerden önce su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Yemekten 21 dakika önce 2 bardak su içilirse beyin 21 dakika boyunca doyma duygusuna erişir. Su içip 21 dakika bekleyen kişi, açlık değil susuzluk yaşıyorsa yemek yemeyecektir. Bu suyu için, 21 dakika sonra hala açlık çekiyorsa gerçekten acıkmıştır. Yani açlık ve susuzluk duygularını ayırt etmenin en iyi yolu, yemekten önce su içmektir. Bu konuda yapılan bir araştırma, yemeklerden önce 2 bardak su içenlerin, uzun vadede daha çok kilo kaybettiklerini göstermiştir. Çünkü yemekten önce su içildiğinde, içilen su: besinleri şişirir, mideyi doldurur ve tokluk hissi verir. Bu yüzden daha az yemek yenir ve daha çok kalori tüketilir.

Ayrıca: öğün öncesinde su içilmesi, mideden bağırsaklara kadar tüm organların su ihtiyacını giderir ve sindirime hazır hale getirir. Böylece kolay hazım sağlanmış olur.

Ancak bu durum çeşitli sakıncalar yaratır. Çünkü yemeğe başlamadan önce, kişi ne yiyeceğini gördüğünde vücut ona göre gerekli enzimleri salgılar ve bu sırada su içildiğinde, mide enzimlerinde su nedeniyle yetersizlik olur ve yenilen yemeklerin hazmedilmesi zorlanır.

Yemekle birlikte su içildiğinde: çiğneme sırasında tükürük enzimleriyle başlayan hazım işlemi zarar görür ve tükürük üretimi azalır. Oysa tükürük, hazım için vücudun kullandığı ilk ve en önemli enzimdir. Su alındığında, yenilen madde suyla yumuşar, tükürük üretimi azalır. Böylece tükürüğün yumuşatma ve karıştırması gereken lokma, suyla ıslatılmış olur ve başta mide olmak üzere, karaciğer ve bağırsakların işlerini zorlaştırır. Yani sindirim sıvıları inceltilerek sindirim geciktirilir. Ayrıca midenin büyümesine sebep olur. Büyüyen mide, bir sonraki öğünlerde ihtiyaçtan fazla yemek yenilmesine sebep olur.
Yemekle birlikte içilen su, bağırsaklarda gaz oluşmasına ve çürümeye sebep olur. Yemek sırasında mutlaka su tüketilmesi istendiğinde, çok az tüketmeye özen gösterilmelidir.

Yemekten 1-1,5 saat sonra su içilmelidir. En azından yemeklerden 2 saat sonra su içilmelidir.

Suyu, öğünler arasında içmek yararlıdır. Yani günlük içilmesi gereken suyun büyük miktarı, öğünler arasında tüketilmelidir.

Sonuçta: yemekten önce, yemekle birlikte ve yemekten hemen sonra mide hazım süresini etkileyecek oranda su içmemek gerekir. Ayrıca yaşlı kişilerde yemeklerin sulu ve yumuşak alınması, böylece sindirimi kolaylaştırması önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir