Cinsel Eğitim

Cinsel eğitim genel anlamda iki tür amaç içerir. Birincisi, insanın cinsel yaşamını kendi kendine düzenleyebilmesini sağlamak. İkincisi kız ve erkeğin bir arada yaşamasının yollarını, karşı cinse saygı duymayı, değer vermesini öğretmek.

Cinsel eğitim konusunda en etkili olan şey, iyi örneklerdir. Anne ve babaların bu konudaki sorumluluklarının bilincine varabilmeleri, çocuklarına karşı geniş görünüşlü olmaları ile gerçekleşebilir. Çoğunlukla anne babanın evliliklerinde duydukları hayal kırıklığının çocukları etkilediği görülmektedir. Örneğin, kızlarda evlenme korkusu cinsel soğuklukla baş gösterir. Delikanlılar ise annelerinden kopamadıkları için karşı cinsle temas güçlükleri çekerler. Anneye karşı anormal bağlılık ve bunun sonucu olarak cinsel güçsüzlük, uzun bir süre sonra ruhsal bozukluk olarak kendini belli eder. Bu durum, çocuk gelişimini iyi bilerek uygulanan bir cinsel eğitim ile ortadan kaldırılabilir. Yetişkinliğe geçmek üzere olan çocuklara cinsel bilgiler vermek gerekir.

Anne-baba bunu, onların gelişmesini izleyerek, ilgi ve kavrayışlarına dikkat göstererek başarabilir. Çocuğa köklü bir cinsel eğitim sağlayabilmek için cinsel özellikleri bilmek zorundayız. Şüphesiz ilk eğitim evde başlar. Eğitimin köklü olmasını sağlayabilmek için çocuğun sonsuz güvenini kazanmak gerekir. Anne-babanın bu sonsuz güveni sağlayabilmesi çocuklarına karşı sevgi ile karışık anlayış, ilgi, içtenlik göstermesi ile mümkündür.

Cinsel eğitim genellikle erkek çocuklarına baba, kız çocuklarına da anne tarafından verilir. Çocuğun ilgisi ve kavrayışı genişledikçe bu bilgilerin sınırı da genişler. Yeni yetişen gençler, gerek kendi cinsinin, gerekse karşı cinsin belirtilerini, özelliklerini öğrenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir